ZOOT.

Manšestr vrací úder

Materiál minulosti i budoucnosti

Manšestráky. Všichni jsme je měli. Kdo je neměl, ten je strašně chtěl. A kdo je nechtěl, ten byl strašně out. Jak manšestr začínal, kde se na něm berou ty roztomilé proužky a proč se jen tak nenechá setřást. Ano, to všechno víme. A taky víme to, že tenhle retro šampión je top materiálem podzimu 2019. Takže se vyplatí si ho hodně rychle (znovu)zamilovat.

Manšestr vrací úder
Manšestr vrací úder

Odkud přišel

Za prakolébku téhle bavlněné tkaniny se pokládá egyptské město Al-Fustat (zhruba 2. stol. př. n. l.), odkud manšestr alias fustat postupně doputoval do Evropy. Koncem 18. století se jeho výroba obrovsky rozmohla v okolí anglického Manchesteru (tadá – název). Manšestr posléze povýšil na multifunkční materiál a začalo se z něj šít v podstatě všechno, co z něj ušít šlo. A ty proužky? Je to k neuvěření, ale ve skutečnosti jsou to konce nití, které z látky vyhřezávají při výrobě.

Manšestr vrací úder

Co všechno vydrží

Manžestr, mončestr, menčestr, minžester, majnšvestr… Říká se mu lecjak. A taky se dělí do několika skupin – podle šířky žebrování, délky a hustoty vlasu. Jinak je to kolosálně odolný materiál a kromě požáru nebo žíravin přečká takřka všechno. A to, vzhledem k faktu, že byl v minulosti podobně jako denim používán hlavně na pracovní úbory, docela dává smysl.

Naposledy použité

Kategorie

  • Ženy

Cena

Cena

-

Skladem

Udržitelnost

Řazení